F-4J Phantom II, VF-84, 1/72

Autor:         Michal Mesároš
Model:        F-4J Phantom II,  VF-84 Jolly Rogers
Mierka:      1/72
Výrobca:    Academy
Doplnky:    bez doplnkov

 

 

Po kratšej odmlke pridávam ďalší môj model. Je ním opäť námorník, legendárny Phantom II opäť od Jolly Rogers, tentokrát od VF-84.

Je to nový „klik-klak“ model od firmy Academy. Mal by sa dať zostaviť bez použitia lepidla, výlisky sú vybavené kolíčkami a príslušnými dierkami. Tiež sú vylisované z farebných plastov a začiatočníci ich môžu postaviť bez farbenia. Pre začiatočníkov sú určené aj priložené samolepky, našťastie však krabica obsahuje aj klasické dekály. Vďaka použitiu kolíčkov, nálepiek a farebných plastov si model dobre vyzerajúceho Phantoma môže doma postaviť skutočne každý, aj bez skúseností s modelárčinou. No tento systém je skvelý aj pre nás, modelárov, lebo vďaka tomu „klik-klaku“ sa model skladá skoro ako lego, všetko krásne pasuje. Pri stavbe som tmel použil len na zatmelenie dierok pre diel určený pre inú verziu. Inak si vystačíte len so „zvarovacím“ ultrariedkym lepidlom, ktorým som pre istotu jednotlivé spoje pretrel. Počas stavby sa nevyskytli žiadne zádrhely, takže rýchlo napredovala. Stavba je čistá krabička, nepoužil som žiadne doplnky, len som z drôtu vyrobil madlá vystreľovacích sedačiek.

Výzbroj je požitá tiež priamo z krabice, hoci nie je dokonalá. Plánujem si postaviť ešte jedného Phantoma od Academy od mojej obľúbenej letky VF-31, u toho výzbroj nahradím zo setov Hasegawa alebo Eduard.

Kamufláž je tiež z krabičky, opäť od Jolly Rogers. Dekály sú vytlačené firmou Cartograf a robilo sa s nimi naozaj vynikajúco. Patina je robená pištoľou a prípravkami od Miga a AK. Model som postavil v roku 2016. Za fotky opäť ďakujem klubovému kolegovi Martinovi Rezákovi.

 

Foto: Martin Rezák