F/A-18F Super Hornet, VFA-103, 1/72

 

Autor:         Michal Mesároš
Model:        F/A-18F Super Hornet,  VFA-103 Jolly Rogers
Mierka:      1/72
Výrobca:    Revell
Doplnky:    Eduard Zoom, Eduard RBF, výzbroj zo zbraňových setov Hasegawa

 


Konečne sa podarilo nafotiť moje modely, za čo ďakujem kolegovi z klubu Martinovi Rezákovi. Ako prvého pridávam Super Horneta, ďalšie budú nasledovať. Model som postavil v roku 2017.

Mojím zameraním je 72ková moderna a predovšetkým námorné stroje. Modelov Superhornetov mám doma viac, jednomiestne Ečka, dvojmiestne Fká i elektronickú verziu G - a to od Hasegawy i od Revella.
Revell sa mne osobne páči viac, i keď má tvarovo nepresný hrb za kabínou. Oprava by bola náročnejšia, tak som ho nechal tak, ako je. Výhodou oproti Hasegawe je napríklad podvesená výzbroj. V prípade dvojmiestneho Fka sú to okrem bakov, FLIRu a protilietadlových rakiet (ktoré sú aj v Hasegawe) aj bomby Mk-82 a protirádioloačné strely AGM-88 HARM. Prevedenie sacákov sa mi tiež viac páči u Revella.

Stavba prebiehala bez väčších problémov, nepriniesla žiadne záludnosti. Keďže som chcel nechať kokpit otvorený,  doplnil som ho o leptanú sadu ZOOM od Eduardu. Zároveň som zvesil klapky a sloty, ako to vidieť na odstavených skutočných strojoch -  pri poklese tlaku oleja klesnú. Takže trochu rezania a brúsenia, ale nič komplikované.  Celkovo všetko do seba pekne pasovalo, tmel ani nebolo treba, maximálne trochu sekundového lepidla.
Aj napriek spomínanej výzbroji priamo od výrobcu som sa rozhodol pre inú konfiguráciu výzbroje. Páči sa mi asymetrické podvesenie. Riadil som sa pri tom fotkou skutočného stroja z roku 2007, keď letka VF-103 operovala z lietadlovej lode USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) v Arabskom mori. Tvoria ju dve prídavné nádrže, po dve „inteligentné“ bomby GBU-12 a GBU-38, dve protilietadlové strely krátkeho doletu AIM-9X Sidewinder a jedna protilietadlová strela stredného doletu AIM-120 AMRAAM.
Model je zväčša striekaný farbami MRP, ktoré si neviem vynachváliť. Detaily a výzbroj, na ktoré nemám farby MRP, sú streknuté farbami Gunze H.
Kamufláž som si vybral priamo zo škatule, veliteľský stroj známej letky VF-103 Jolly Rogers. S dekálmi sa pracovalo výborne, dobre reagovali na dekálové vodičky.
Základ patiny je robený pištoľou, zvyšok prípravky od Miga. Na záver som pre oživenie model ovešal vlajočkami remove before flight.

Foto: Martin Rezák