Nitra Model 2023 - reportáž

Je jeseň...síce taká južanská, máme teplé a celkom slnečné počasie, ale už je to jeseň. A to pre všetkých modelárov na celom svete znamená, že je čas na – NITRA MODEL 2023 !

 

 

Tohtoročný, už 29. ročník bol taký už celkom, no, nazval by som to sprocesovaný. Minulý rok sme v mnohých veciach tápali, veľa vecí sme zaradili do programu viac menej skúšobne. Neudiala sa žiadna katastrofa, respektíve nikto z návštevníkov nič nepostrehol (a to je dobre, priam výborne), ale poučili sme sa a tento rok sme už vedeli „vo co gou“.

 

Opäť sa nám podarilo pritiahnuť veľa osvedčených predajcov, zopár nových predajcov a hlavne – veeeeeeeľa modelárov. Pravdupovediac, počet modelov prihlásených elektronicky pár dní pred súťažou nenapĺňal optimizmom nikoho z nás. Oproti minulému roku to išlo fakt pomaly a pri uzatvorení elektronickej registrácie sme to dotiahli na slušných 900 modelov. Ale zase, nikto sa moc nečudoval. Tá perfektná športová hala, kde sa súťaž koná, tu nie je len pre nás, takže kvôli akciám s „vyššou prioritou“ sme museli posúvať termín. Tak sa nám potom stalo, že v podstate mimo Ukrajiny každá s nami susediaca krajina mala v ten deň nejakú vlastnú modelársku akciu ( na Ukrajine je už, bohužiaľ, nejaký ten rok taká tá špeciálna trojdňová modelárska akcia). Nech je ako chce, 14.10.2023 v sobotu ráno sme všetci stáli pripravení na značkách. Každý vedel, čo má robiť ( iba že by nie ) a každý si urobil svoju prácu najlepšie, ako vedel ( iba že by nie).

A začal sa deň – nakoniec na výstavných stoloch mohlo cca 1500 návštevníkov obdivovať viac ako tisíc modelov špičkovej kvality. Jasné, že sa tu zišli starí bardi slovenskej a českej modelárčiny, ale úžasný výkon je, že z tej viac ako tisícky vystavených modelov, bolo viac ako 250 v žiackych a juniorských kategóriách. Podľa mňa je to veľký úspech, už to trocha začína vyzerať, že modelári budú vymierať na starobu, vidíte –opak je pravdou!

Minulý rok sme vyskúšali novinku – Detskú modelársku dielničku. Tento nápad sa celkom uchytil, zabili sme ním totiž dve....nie, tri muchy! Za prvé – modelársky poter si mohol za nejaký naozaj malý peniaz kúpiť model alebo figúrku a spolu so skúsenými modelármi si ho postaviť alebo vymaľovať. Za druhé – oteckovia mohli aspoň na chvíľu odložiť niekam svoje deti a ísť si aspoň troch v kľude popozerať modely. No a za tretie – tá radosť a pýcha na svoju ratolesť, ktorá konečne SAMA postavila svoj prvý model a páčilo sa jej to...to je na nezaplatenie. Tu musíme fakt vyzdvihnúť firmu Eduard – jej ochota poskytnúť nám jednoduché modely do detskej dielničky je fakt ukážková a takúto spoluprácu si náš klub veľmi váži.

 
Celý deň takto nejako prešiel veľmi rýchlo, stále bolo na čo pozerať, koho to už nebavilo mohol navštíviť diskusiu s legendou papierového modelárstva Ladislavom Jakubčom alebo sa zúčastniť workshopov. Ledva sa stihlo ponakupovť na burze, čo určite na 100% chýba doma, a už je tu koniec!
Aby sme zabavili tých, ktorý len čakali, kým sa zbalia modely zo stolov, vymysleli sme novinku – Modelársku tombolu. Boli tam fakt masakrálne a hlavne hodnotné ceny, takže záujem bol naozaj obrovský.
No a už len rýchlo vyhlásiť výsledky, nejako to šikovne zmanažovať tak, aby to bolo aspoň trocha zaujímavé, ale zase nie príliš dlhé ..... a je tu koniec.
Vďaka zohranému klubu všetko vyšlo na jednotku. Ako to po „nitránsky“ zhrnul jeden náš starší vážený kolega: „ Nido sa nezranil, žány model nezmizol, šecko vyšlo na porádku – móžeme íst domo!„
P.S. Keďže toto bol 29. ročník, na budúci rok nás čaká jubilejný 30 ročník a ten teda čakajte vo veľkom štýle!
 

Ocenenia pre modelárov:

 

Diskusia s Jakubčom

Tím MK Zobor Nitra vám ďakuje za účasť

Výsledky nájdete tu