Bytom 2024

19. ročník modelárskej výstavy Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 2024.

 

 

 

Bytom, Bytom, bol som pri tom.... vol. III

Tak sme tam boli teda tretíkrát, vašnosti....
Jarná modelárska súťaž v poľskom meste Bytom sa už neodohrá bez nitrianskej výpravy.
Pamätám si, ako sme tam pred troma rokmi išli prvýkrát - moc sme nevedeli, do čoho ideme, ale zkazky o najväčšej poľskej akcii od ostatných modelárov sršali optimizmom a superlatívmi. Možno tie príbehy boli trocha prifarbené, ale bolo tam fajn, preto sme sa vracali aj ďalšie roky.


Účastníci zájazdu pauzujú na pumpe.

Tento rok sme už vyrazili ako ostrieľaní harcovníci! Posádka dodávky plus mínus rovnaká, ako iné roky a ešte sa k nám pridalo auto s vlastnou posádkou. A čo je dôležité, tentoraz sme už mali "na palube" aj zástupcov z radov našej modelárskej omladiny, ktorá si vyslúžila ostruhy so všetkou hrdosťou, keďže odchádzala domov s cennými víťazstvami v súťaži.

A keďže sme už poznali cestu, poznali sme aj hotel kde budeme bývať a modelári sú tí správni asociáli, takže sme poznali aj reštauráciu, čo nás bude živiť, rozhodli sme sa si ten výlet trocha spestriť. Veď prečo neísť dlhšou, ale o to horšou cestou? Neuveríte, ale nikto z nás to ani na chvíľu neoľutoval...
Do Bytomu sme sa vybrali už v piatok, pretože nás čakalo poľské letecké múzeum - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Návšteva tohto múzea naozaj stála za to, dokonca si ho pochvaľovali aj tí z našich radov, čo lietadlá vôbec nestavajú...a to je už čo povedať! Ale fakt, krása striedala nádheru a to múzeum sa dá každému fanúšikovi histórie letectva len hlboko odporúčať.
V ľahko čarovnom omámení z tohoto zážitku sme už len drtili kilometre do Bytomu, kde sme boli odhodlaní ešte v piatok večer vyložiť modely a nachystať klubový stôl. Načančali sme ho na jednotku, dokonca sa z ničoho nič objavil aj skladací stolík, ktorý sme si priniesli so sebou...a keďže skoro každý niečo na ten stôl priniesol (niekto potravu pre "oči", niekto pre žalúdok), v sobotu večer ocenila komisia modelárov našu prácu plaketou, ktorou ohodnotili klubový stôl MK Zobor Nitra.


 

 

Nevieme presne, ktorá strana stola zaujala návštevníkov a organizátorov viac :-) My sme presvedčení, že to bola tá pravá strana, predsalen, sú tam parádne modely...

Btw. pripraviť klubový stôl v piatok večer bol dobrý nápad, lebo v sobotu ráno sme mali všetko pripravené a nič nás nemohlo zastaviť užiť si tieto dva dni po "modelársky".
Čakalo nás viac ako 1500 modelov na obdivovanie v súťaži, niekoľko desiatok na klubových stoloch a na burze mohol každý u predajcov nechať voľný priechod všetkým svojim nízkym nakupovacím pudom.
Na začiatku trocha vo vzduchu visela otázka: " Čo tam budem, madafaka, celý deň robiť?"

Toto nie je klubový, ale raňajkový stôl :-)

Ale to sa motáte po burze, potom obzeráte modely, stretnete sa s modelármi z jedného konca republiky, potom z druhého konca republiky, potom spoza hraníc....a ani neviete ako a je päť hodín a usporiadatelia slušne, ale nekompromisne, posielajú posledných návštevníkov...von, lebo brány športovej haly, kde sa akcia koná, sa pre dnešok zatvárajú.


Plná hala v nedeľu doobeda.

Dont worry, v nedeľu ráno hneď po omši (sme predsa v Poľsku), sa môžeme vrátiť a stihnúť, čo máme pocit, že sme nestihli.
Ale to je už len také motkanie sa, aby sme šikovne zbalili modely, nech sa sála môže pripraviť na vyhlasovanie. Táto ceremónia v Poľsku prebieha trocha inak ako sme zvyknutí, ale ide to šikovne a pokiaľ dobre rátam, výprave MK Zobor Nitra "to cinklo" šesťkrát, čo je úžasný úspech.
Keď si to zhrnieme :

  • Super múzeum
  • Veľa špičkových modelov na obzeranie
  • Veľa modelov na kupovanie
  • Super partia
  • Super zážitky

....Bytom, teš sa na nás aj v roku 2025, už máme rezervované ubytovanie !
 

Trocha štatistiky:
Na súťaži v Bytome sa osobne zúčastnilo 10 členov MK Zobor
Získali sme:
- 1x prvé miesto
- 1x druhé miesto
- 2x tretie miesto
- Ocenenie a vecné ceny v detských kategóriách

Organizátor nás oslovil so žiadosťou o "poskytnutie rozhodcu". Zhostil sa toho Martin, ktorý si pochvaloval pedantnosť domácich rozhodcov.

Súťaži sa zúčastnilo viac ako 1500 modelov + ďalšie boli na klubových stoloch

 

Našim klubom ocenené modely:

Program:
Odchod v piatok ráno o 7 z NR smer Krakow.
Cestou sme stretli poľnohospodárov ktorí šli štrajkovať na hraničný prechod :-)
Po zastávke na obed sme prišli pred 13tou do múzea.
Z múzea do Bytom-u je to niečo vyše hodiny cesty.
Po 18tej bol klubový stôl pripravený a odchádzali sme na hotel.
V sobotu je hala otvorená od 8 do 17. V okolí haly je dostatok parkovacích miest a pri vchode je občerstvenie (žurek, klobásky, šmalec, placek ....)
V nedeľu je výstava od rána do cca 12tej kedy sa začnú baliť modely. Po 13tej je vyhlásenie výsledkov ktoré trvá do cca 14:30 (alebo dlhšie :-D )
Nedeľná cesta domov ubieha rýchlo, so zastávkou na obed sme boli po 19tej v Nitre.
 

Fotogaléria:

Galéria 01

Galéria 02

Galéria 03

Galéria 04

Galéria 05

Galéria 06

Galéria 07

 

 

 

foto a text: Martin Rezak, Jaroslav Mucha, Anton Mizera