Letná klubová súťaž žiakov 2024

Podobne ako každý rok, aj teraz koniec júna znamená pre účastníkov krúžku Plastový modelár v CVČ Domino Nitra nielen koniec školského roka 2023/2024, ale predovšetkým vyhodnotenie ich ročného úsilia a zlepšovania v podobe súťaže a náležitej odmeny v podobe letnej krúžkovej súťaže.

.

Oslovil som zopár kolegov z klubu a poprosil ich o pomoc s hodnotením modelov, nachystal som ceny, medaily a diplomy, ktoré vytlačil kolega Jaro Mucha.

Mal som mimoriadne úspešný školský rok s počtom detí 20, resp. 22 (dvaja chlapci – bratia, skončili s krúžkom kvôli tomu, že sa odsťahovali do iného mesta). Ešte pred rokom by ma nebolo napadlo, že takéto množstvo detí bude mať o naše hobby záujem. Mať 20 detí v jednom termíne by bolo úplne nereálne a preto som otvoril druhý termín v týždni. Z 20 krúžkarov sa na súťaži fyzicky zúčastnilo 14, ďalší štyria priniesli model do súťaže v predstihu, dvaja nesúťažili vôbec. Kategórie sme mali obvyklé aj neobvyklé, niekedy bol celkom problém nejaké vymyslieť. Bolo do nich totiž treba spájať približný vek, resp. modelárske skúsenosti a tiež druh súťažného modelu.

Podobne, ako na zimnej súťaži, vzhľadom na množstvo ľudí, ktorí boli v miestnosti, som znovu usúdil, že modelovať už nebudeme, venovali sme sa len súťaži. Každý, kto súťažil, mal nachystanú cenu v podobe modelu, knihy, alebo niečoho podľa svojho gusta, čo sme v predstihu konzultovali, medailu a diplom. Tentokrát som sa zhodou náhod ocitol v miestnosti s Lenkou a Henkou, obe mi pomohli ako s rozkladaním cien a občerstvenia, tak aj s vypisovaním diplomov (Henka píše ďaleko krajšie, ako ja). Chvíľu na to prišiel aj náš Jaro Fábry s jasne zadefinovanou rolou, v ktorej exceluje – ako fotograf. S hodnotením modelov tentokrát pomáhal Mišo Mesároš (precceda), Jaro Mucha a Martin Dytrych. Po úvodnom odštartovaní akcie som sa dal do vypisovania kategórii a podpisovania diplomov, porotcovia začali hodnotiť a priebežne si k „výsluchu“ privolávali ako mňa, tak aj Jara Fábryho (pýtali sa, ako sa čo na daných modeloch robilo), a samozrejme aj autorov modelov. Potom usúdili, ktorý model je lepší v danej kategórii. Samostatnú kategóriu mala naša stálica, Juraj (Džordžo), keďže s civilným autom sa v súťaži zúčastnil iba on.

Výsledky boli stanovené, diplomy vypísané a všetci boli nedočkaví na odovzdanie cien. Tak sme sa dali do toho a verím, že k spokojnosti všetkých zúčastnených. Spravili sme si spoločné foto a zapriali sme si krásne prázdniny (aj pre mňa, ako vedúceho krúžku, bude neobvyklé, že zrazu budem mať utorky a štvrtky po práci hneď voľno). Už teraz viem, že Dominik nebude od septembra chodiť, lebo nastupuje do školy v inom meste a už teraz viem, že mi za ním bude ľúto, lebo bol veľmi šikovný modelár a dúfam, že sa na krúžku čo to naučil a bude svoj talent rozvíjať aj ďalej.

Poďakovať by som sa chcel rodičom detí, ktorí priniesli nejaké občerstvenie na súťaž, viacerí zabezpečili toto či tamto a nakoniec sa toho nazbieral skoro plný stôl.

Vždy ma náramne poteší vidieť mojich krúžkarov, ako sa tešia z výhier, ale aj zo súťaže ako takej. Som rád, že mi na krúžok chodia deti, ktoré svoje schopnosti rozvíjajú a model od modelu je badateľný ich pokrok, je mi cťou byť tým človekom, čo ich k tomu vedie a pomáha tým, čím vie.

Samostatne by som sa chcel poďakovať kolegovi Jarovi Fábrymu, ktorý mi počas celého školského roka pomáhal s vedením utorkových krúžkov, dali sme mu tento rok vyhotoviť aj ďakovnú plaketu a slávnostne sme mu ju odovzdali teraz na súťaži. Akákoľvek pomoc na krúžku je neoceniteľná a je radosť mať takéhoto spoľahlivého kolegu.

Peter Majerčiak
Vedúci krúžku plastikových modelárov
MK Zobor Nitra, Amavet klub č.836