Very Long Range Mustang, Iwo Jima 1945

Historie

Protože historie letounu P-51D Mustang je poměrně známá, rád bych namísto toho přiblížil historii jednotky, model jejíhož jednoho letounu jsem postavil.

Ke zformování 458. stíhací eskadry došlo už v říjnu 1944 a hned od začátku piloti trénovali dlouhé eskortní mise na letounech P-51 Mustang. 

V prvních měsících roku 1945 eskadra vzlétala k bojovým misím z ostrova Tinian, ale během dubna se přesunula na letiště na Iwo Jimě. Z Iwo Jimy operovalo v té době několik eskader Mustangů obvykle jako doprovod bombardovacích misí letounů B-29.

Sea Fury v Koreji

Historie
Sea Fury je vrcholným typem jednomotorového a jednosedadlového stíhacího letounu s pístovým motorem od firmy Hawker.
Ačkoli vývoj letounu začal ještě během druhé světové války a prototyp byl zalétán v druhé polovině roku 1944, Sea Fury se bojů nedočkal.

Fiesler V1

Vergeltungswaffe eins - nacistická zbraň odplaty ma lákala už dávnejšie, ale nebol dostupný model v mierke 1:72. Nakoniec som objavil 3D model, dokonca aj s rampou, vyvíjačom pary a štartovacím zariadením. Musel som dokresliť piest a stojan na neho, klzné sane pod strelu a už sa to tlačilo. Skompletovať, nastriekať a vyzeralo že finito. Ale kde zobrať popisky, hlavne tie biele? Nakoniec som našiel kamaráta s tlačiarňou čo dokázala tlačiť aj bielu, tak som vyrobil popisky, kamarát vytlačil a až tak bolo hotovo. Mimochodom, popisky mi ešte vystali ak by niekto mal záujem.

Jak - 40

Vzorom pre model bol vládny špeciál vystavený v leteckok múzeu v Košiciach. V 144-ke bol v danej dobe dostupný od AZ Model - shortrun. Model bol postaviteľný s nejakými problémami, hlavne motory boli hrozné. Tie síce vydal Laco Hančár, ale až keď som mal model hotový, takže to vyriešili homemade čechlá. Druhým problémom boli dekály od BOA, boli o čosi väčšie, nejako som to došolíchal. Zadné schodíky sú z leptov, ale bolo nutné vyrobiť otvor. Ale nakoniec to vyzerá ako stroj z múzea. Ešte na záver som nakreslil a vytlačil betónovú plochu, zatrávnil ju, ale ešte jedna vec chýbala - zarážky pod kolesá, takže opäť som musel nakresliť a vytlačiť.  

Vesmírná ponorka I-4100 „Ushimisako“

Výrobce: Suyata
Měřítko: 1:700
Detail: částečný scratchbuild
O subjektu

Jsem fanoušek sci-fi a anime a chtěl jsem mít ve vitríně něco, co by v sobě dokázalo skloubit tyhle dvě moje vášně. Nejsem ale moc velký fanda Gundam a podobných věcí, raději mám takový čistší high-tech. Vesmírná ponorka vypadala, že by mohla tyhle požadavky splňovat a navíc si k ní můžu postavit i další modely ze série, případně vybrat větší měřítko.

BAE Lightning T.Mk.4 – „brokovnice“ na britský způsob


Měřítko: 1:48
Výrobce: SWORD Models
Doplňky: žebřík LP Models, pásky "Remove before flight" od HGW, resinová kola vlastní výroby, vybavení kokpitu z drátků a plastových profilů, vybavení podvozkových šachet, nová světla (přistávací i poziční). Odvrtané ventilační otvory a výdechy

Historie typu

Přestože ve službě vydržel "pouhých" 14 let, stal se Lightning kultovním letadlem. Jednalo se o záchytný přepadový stíhač, vyprojektovaný podle tehdejší koncepce s důrazem na maximální rychlost. 

NieR: Automata A2

Další krásná figurka od Luise Meza.
Nechal jsem si ji vytisknout v měřítku cca 1:10 na resinové tiskárně. Poučený z malování předchozí figurky jsem se rozhodl trochu vyzkoušet pohrát si s "osvětlením" a vybral jsem fialový odstín, který vypadá exoticky a zároveň trochu "techno".

Arado Ar 196A-3, bitevní loď Tirpitz (Revell, 1:32)

Když v roce 1936 hledalo Říšské ministerstvo letectva náhradu za výkonově neuspokojivé He 114,
byla firma Arado v soutěži jediná, která přihlásila jednoplošník namísto tehdy stále ještě 
obvyklých dvouplošníků.
Ukázalo se, že jednoplošná koncepce firmy Arado předčila všechny ostatní uchazeče o zakázku.
Arado v létě 1937 postavilo prototypy s jedním i dvěma plováky, ale dvouplovákový prototyp 
se zdál bezpečnější, zatímco u jednoplovákového byly obavy z přílišného zanořování malých 
křídelních plováků.

Achtung, Stuka!

Ju87B-2 Stuka, sovětská fronta, zima 1941
Trumpeter, 1:32
Stavba z krabičky bez doplňků

Stuka patří k ikonickým druhoválečným letounům a svým způsobem definovala svoji vlastní kategorii taktického útočného letounu. Schopnost přesného bombardování natolik imponovala Hitlerovi, že jeho posedlost střemhlavým letem potom dost poznamenala vývoj i dalších druhoválečných německých bombardovacích letounů, častokrát ale značně negativně. 

NieR Automata 2B

Nier Automata je ARPG počítačová hra zasazená do post-apokalyptického světa, ve které androidi sestrojení lidmi bojují proti strojům na Zemi, vytvořených mimozemšťany. 2B je bojový android, se kterým hráč hraje jednu část hry - těch typů je více, ale já si vybral tento, protože se mi líbila figura jako taková.

Figura je vymodelovaná jako STL soubor a v rámci klubu mi ji vytisknuli na 3D tiskárně. Přestože je tisk velmi detailní, bylo potřeba povrch trochu začistit a vyhladit. A to zejména po podpěrách, na kterých se model postupně tiskne a potom na některých místech, kde byly vidět jednotlivé kroky při tisku. Vzhledem k tomu, že tisk je vlastně 3D rastr, jedná se o úhly s odklonem cca 5 ° od vertikály nebo horizontály.

XA2D-1 Skyshark, 2. prototyp (Clearprop Models 1:48)

Prvotním impulsem pro zakoupení a postavení modelu byla nejen předem vychvalovaná excelentní kvalita výlisků, ale i to, že se jedná o námořní letoun a navíc s designem, který je natolik ošklivý, až je hezký.
Asi bych měl správně říct, že to letadlo je celé divné. A taky obrovské. Jedná se snad o největší jednomístný vrtulový letoun, který kdy měl sloužit na letadlových lodích.

Projekt Mrija

Po modeloch Boeing 747, A 380 nastal čas aj na Mriju. To boli tri modely čo som robil na zakázku a Mrija bol čerešničkou na torte. Takže oficiálne An 225 Mrija, 1:144, Revel. Poriadne veľká krabica nebitá dielmi dávala tušiť že to bude makačka. Ale pozitívom bolo výborné pasovanie dielov, čo mi bolo až čudné. Najprv bolo treba zostaviť cargo čo šlo pomerne rýchlo, Na túto "krabicu" potom prišli výztuhy a na to už išiel plášť trupu a ako hovorím všetko do seba zapadlo. Troška bolo treba dopasovať výškovky a dolepenie obrovských krídel bola výzva. Nešlo to ľahko a pre budúcnosť by som si to asi lepšie spasoval a pripravil dodatočné výztuhy - ten spoj je viditeľný. Potom došli dve výzvy - kolesománia a motory, jednoduch je ich veľa, veľa a ešte raz veľa. Oproti krabici, kde boli štyri valianty - zatvorený čumák, zatvorený čumák a zatvorený podvozok, otvorený čumák a otvorený čumák v pokľaku predného podvozku si budúci majiteľ vymyslel aby bol čumák buď otvorený, alebo zatvorený ( rôzne diely pre otvorený a zatvorený ). Nakoniec po rôznych pokusoch to vyriešil neodymový magnet ( priemer 6mm x 1 mm ) pod kabínou a kúsok plechu v nosníkoch v čumáku. Samozrejme nosníky som dodatočne posilnil. Dekály a lak už boli hračkou. Pri kamufláži si treba dávať pozor, lebo návod je trošku zmätočný a preto celkový výzor úplne nezodpovedá realite. Nakoniec som rád, že už je Mrija u majiteľa a ja môžem neplno makať na svojich modeloch.

Čmeliak

Keď sme sa v roku 2017 zúčastnili 1. ročníku súťaže plastikových modelov na letisku v Prievidzi netušili sme že sa tam udeje nešťastie. Súčasťou programu bolo aj vystúpenie Dubnických Čmeliakov "Dusty tímu". Bohužiaľ skončilo to pádom jedného z Čmeliakov s fatálnymi následkami. Paradoxne som tam vyhral s F14 v podobnej kamufláži ako tem Čmeliak, ale bol to divný pocit pri preberaní ceny. Keď som zbadal stavebnicu AZ model s týmto Čmeliakom bolo rozhodnuté. Stavba bola poplatná stavebnici, takže som si do nej zarezal, zabrúsil a zatmelil. Kokpit som musel hlavne zadnú časť komplet prerobiť, dorobiť nejaké nasávania, chladič, madlá, šľapák na krídla a reflektor na podvozkovú nohu. Čerešničkou boli dekály, ktoré mali snahu sa rozpadnúť, takže ich trebalo prelakovať. Nakoniec sa ale dielo podarilo a Čmeldo na pamiatku tejto tragédie pristál v mojej vitríne.

V.S.KFZ. 617 1/72

Autor: Martin Mikuláš

Model: V.S.KFZ. 617
Stavebnica: Takom 1/72
 

 

L-29 Delfín od AMK, 1:48 (cvičení RIMPAC 2010)

Na stavbu Delfína jsem se velmi těšil. Měl jsem k dispozici velmi dobrou recenzi z časopisu Modelář i pěknou stavbu na Modelforum.cz. Zkušenosti a poznatky mi celou stavbu dost ulehčily, ale na druhé straně - jak jsem později zjistil - některé se použít nedaly, protože letoun TacAir je oproti vojenskému typu trochu pozměněný. 
Z fotografií jsem si tedy zjišťoval potřebné úpravy sám.

F8F-1B Bearcat in "Viet Nam" service

 

Jedná se o stavebnici firmy Hobbycraft, kterou jsem koupil jako bazarovou asi před dvěma lety. Nejprve jsem si myslel, že si Bearcata postavím jenom tak, z krabičky a nebudu se do ničeho moc pouštět, nanejvýš doplním pár maličkostí. Všechno ale dopadlo úplně jinak. 

AS-90, Trumpeter 1/35

Autor: Peter Pecár
Model: AS-90
Mierka: 1/35
Výrobca: Trumpeter
Doplnky: hlaveň Aber + fotolepty Eduard

Airbus A 380 od Revelu

Tristoosemdesiatku mám vo svojom zozname na pláne už dávno, ale bránia mi zatiaľ problémy s priestorm. Preto keď som dostal ponuku postaviť ho na zakázku som veľmi dlho neváhal a Airbus A380 od Revelu v mierke 1:144 bol na stole. Hneď na začiatku bol rébus čo s oknami. V trupe boli diery na okná, ale samotné okná neboli. Neostalo nič iné iba okienka zatmeliť. Ďalší problém bol samotný trup - tenký plast na tak obrovský trup, no zlep tieto dve časti k sebe. Neustále to praskalo, chcelo by to výstuhy. Takisto dostať požadované množstvo záťaže do čumáku bol tak trochu tetris. Posledný problém boli dekály - trochu tvrdé, ale napodiv po vodičkách zliezli do spár nádherne. Ale zase niekde išli cez seba dva i tri kúsky dekálov a museli ešte navzájom samozrejme sedieť. Ale okrem toho to išlo ako po masle a výsledkom je krásny stroj a pekný kus nábytku. Teda až na tú spotrebu, tá plocha si pýta veľké množstvo farby a laku. Fotky sú bohužiaľ iba z mobilu, model išiel bleskovo k majiteľovi.

Boeing 747-8

Boeing 747-8 od Zvezdy v mierke 1:144 ma hodne potrápil. Nedal sa použiť klasický postup vlepiť okienka, zlepiť trup a tradá ďalej. Kôli livery tohto stroja a tým nešťastným okienkam som musel najprv striekať polovice trupu a až tak vlepiť okienka a tak ďalej. Ale aj nastriekať oblúky na trupe, bez presných podkladov, aby ešte aj sedeli s dekálmi bolo nemožné. Na rad prišla oprava striekania po aplikácii dekálov, lebo iba tak to bolo možné zladiť. Ale vymaskovať cez dekály aj keď prelakované klasickou páskou sa nedá, lebo páska ich strhne. Na rad došli samolepiace kancalárske poznámkové bločky - tie už dekál nestrhnú.Potom bolo komplikované dať spoj oboch polovíc po zlepení do nejakého slušného stavu, lebo sa odbrúsila farba a toto opäť prestriekať aby to nebolo vidieť no ... Ináč bola stavba v pohode a diely pekne pasovali.

Handley Page Victor K.2

Britské V bombardéry ma stále fascinujú. Valianta už mám, Victora som dokončil nedávno a Vulcan čaká v kitníku. Teraz k Victorovi - stavebnica GWH v mierke 1:144, dobrá stavebnica s dobrou postaviteľnosťou, bez nejakých záludností. Akurát sa mi dostal do ruky Molotovov panel liner, ale bohužiaľ je iba čierny. Tak som ho otestoval a výsledok vidno na modeli - asi je to príliš výrazné - posúďte.

Balón Blainville 1783 1/144

Autor: Martin Mikuláš
Model: Balón Blainville 1783
Mierka: 1/144
Výrobca: Novostavba & 3D tlač